Aliexpress’ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçoğumuz ihtiyacımız olduğunda veya beğendiğimiz bir ürün olduğunda online alışveriş sitelerini kullandığımız olmuştur. Bu yazımda sizlere Çin’in popüler e-ticaret mağazası Aliexpress’ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgi vereceğim. Alışverişin nasıl yapıldığını öğrenmek için daha önce ki Aliexpress Üzerinden Nasıl Alışveriş Yapılır ? adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

1.Kullanıcı Bilgilerini Doğru Girmeye Dikkat Edin

Aliexpress üzerinden alışveriş yapmadan önce açtığımız hesapta kullanıcı bilgilerini doğru girmeye dikkat etmek gerekir. Bu dikkat edilmesi gereken ilk konudur. Özellikle adres ve telefon. Sipariş ettiğimiz ürünün verdiğimiz adrese geleceğine göre adres kesinlikle doğru olmalıdır. İsminizi ve adresinizi yazarken Türkçe harfleri (ş, ç, ö, ğ, ü, ı) kullanmayın. Onun dışında adresinizi türkçe yazın çünkü siparişinizi PTT kargo getirecek. Telefon numaranızın başına da ülke alan kodunu girmeniz gerekecektir, +90 543 .. gibi.

Aliexpress'ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2.Satın almadan Önce Yorumların İncelenmesi

Seçtiğiniz herhangi bir ürünü satın almadan önce, diğer kullanıcılar tarafından yapılan yorumları okuyun ve dikkat edin. Bazı kullanıcılar siparişi aldığında paketi ve ürün fotoğrafını da yorumlara ekliyor. Buradan ürünün nasıl göründüğünü, nasıl paketlendiğini vs birçok bilgi alabilirsiniz.

Alacağınız ürün mağazasının feedback lerini kontrol edin. Müşteri memnuniyeti yüksek satıcıdan alışveriş yapınız. Ortalama %95 memnuniyeti olan mağazaları tercih ediniz. Ayrıca ödeme ekranına geldiğinizde indirim kuponları kullanın. Böylelikle alışveriş inizde tasarruf etmeye dikkat edin.

Aliexpress'ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3.Alışveriş Kargo Yöntemine Dikkat Edin

Aliexpress tr Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler den biri de kargo. Satın Alacağınız ürünün kargo bilgilerine kesinlikle dikkat edin. Kargo ücretli ya da ücretsiz olabilir. Alacağınız 1 dolarlık üründe 3 dolar kargo ücreti olabilir. Seçtiğiniz ürünün daha hızlı gelmesi için ücretli kargo seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Diğer konu Aliexpress kargo ve aliexpress vergi. Daha sonra kargonun takipli mi takipsiz mi olduğuna bakın ve takipli kargo seçmeye özen gösterin çünkü takipli kargoda size kargo takip numarası verecektir ve siparişinizin kargo durumunu buradan öğrenebilirsiniz. China Post Pegistered Air Mail, Singapore Post, Malaysia Post v.b kargo yöntemleri takiplidir. Aksi durumda takipsiz olduğunda kargonuz hakkında bilgi alamayacak nerede olduğunu öğrenemeyeceksiniz. Bu durumlarda kargonuzun kaybolma ihtimali bile vardır. Aliexpress’ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli konulardan biridir.

4.Aliexpress siparişiniz Ulaşmaz veya Sorunlu Çıkarsa

Sipariş verdikten sonra satıcı tarafından size ulaşması için bir süre verilmektedir. Bu süre içinde siparişiniz gelmezse ya da sorunlu, bozuk çıkması gibi bir problemle karşılaşırsanız. Bu durumlarda satıcıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sorununuzu satıcıya anlatın, size uyun çözüm yolu bulacaktır, Hatta para iadesi bile alabilirsiniz. Bunlar Aliexpress alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken konulardır.

Aliexpress'ten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da alıcı korumasıdır. Aliexpress’te bir alıcı koruma süresi vardır. Siparişinizi aldığınıız onaylamazsanız. Verdiğiniz ücret alıcıya gitme, Aliexpress havuzunda toplanır. Onay verdiğiniz takdirde para satıcıya gider. Eğer siparişiniz size verilen sürede ulaşmazsa Open Dispute (Açık Anlaşmazlık) açma hakkınız var. Bu durumda genellikle satıcı koruma süresini uzatır.

Açık anlaşmazlıkta hakem Aliexpress türkiye olacağından dolayı para iadeniz garanti altındadır. Satıcı size uygun tekliflerle sunmuyorsa “Escalate Dispute” seçeneği başvurun.Satıcıyla anlaşamadığınız durumlarda, anlaşmazlığın Aliexpress tarafından çözülmesini istiyorsanız bu seçeneği kullanın. Bundan sonra satıcıyla yaşadığınız anlaşmazlık Aliexpress tarafından çözüme kavuşturulacaktır. Aliexpress size mesaj gönderecek ve teklifleri kabul edip etmediğinizi soracak.Onların teklifini kabul ettiğinizde dispute işlemi o teklifle sonlandırılacak. Bu şekilde ödediğiniz paranın iadesini de alabilirsiniz. Yazımı burada sonlandırıyorum. Aliexpress alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunu sizlerle paylaştım. Bu linke tıklayarak Aliexpress üzerimden alışveriş yapabilirsiniz. aliexpress promo code and coupon. Hepinize keyifli alışverişler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir